Северозападът, макар и често подценяван като туристическа дестинация, крие в себе си уникални природни забележителности и спокойни градчета за приятна разходка. Вършец е една от перлите на тази част на България, а местата, които можете да посетите около него са многобройни.
Такова е разположеното на левия бряг на река Ботуня, едноименно село Ботуня. Уникалният релеф в землището му укрива интересни забележителности, но една от най-популярните, като че ли е пещерата с дървото. Тя е природен феномен, който привлича туристи със самотното дърво, което расте в нея.
Как се стига до пещерата с дървото?
Село Ботуня се намира на почти еднакво разстояние от градовете Враца, Вършец и Монтана (около 20 км), но дори да тръгнете от гр. София ще ви отнеме към 2 часа – достатъчно време за еднодневна разходка. Пещерата с дървото се укрива на около километър от центъра на селото. За по-ясна отправна точка, трябва да стигнете до селските гробища и да паркирате там.
Физически по-добре подготвените хора, могат да тръгнат вляво от гробищата по стръмната пътека право нагоре, но за останалите препоръчвам да поемат отдясно зад тях. Пътеката не е много дълга, но е чакълеста и стръмна. Пещерата се намира в лявата част на скалата. До нея има още няколко по-малки. Внимавайте от подхлъзвания.
Пещерата с дървото
Пещерата е позната като „Водната пещера“ или „Голямата ниша“. Уникалната черта на това място е дървото, което расте вътре в нея. Естествената защита от атмосферните условия, която му предлага тя, му е позволило да израства през годините, дори при ограничена светлина. Интересното е, че неговата корона се подава през един от естествените отвори в тавана, придавайки ѝ загадъчен вид, докато то самото прокрадва пръсти към слънцето.
За пещера се предполага, че датира от древни времена и е била използвана за убежище от местните племена. Във вътрешните тунели могат да се видят следи от старинни рисунки и надписи, свидетелстващи за нейната история. Дом е на няколко вида прилепи, които могат да се наблюдават в определени сезони.
От входа на пещерата се разкрива великолепна панорамна гледка към Врачанския Балкан. В дясно от него се поема по пътечка водеща към върха на скалния венец. Там се забелязват останки от стара антична крепост. В лявата част от входа, тръгва пътека, която води до няколко по-малки пещери и скалната арка.
По асфалтирания път след гробищата на около 300 метра ще откриете още една пещера, но влизането в нея е опасно.
Културни събития в региона
Поради близостта си до два областни града, посещението на пещерата може да бъде съчетано с някой от ежегодните празници и фестивали в Монтана и Враца.
На всеки две години, през месец май се провежда Дико Илиевият празник в град Монтана. Той е посветен на големия композитор и събира духови оркестри от България и други страни. Организират се концерти и дефилета на оркестрите през централните улици на града, създавайки празнична атмосфера.
Всяка година в края на май и началото на юни се провежда фолклорният фестивал „Ботеви дни“, който събира хиляди гости и предлага най-разнообразни занимания, включително тази година – грандиозен светлинен дрон спектакъл. На първи юни се чества и денят на града, с богата програма от културни и развлекателни събития. Кулминацията на „Ботевите дни“ е на 2-ри юни с възпоменателен поход до връх Околчица.
Празникът на град Монтана се провежда в Деня на Свети Дух. Традиционно се организират спортни събития, концерти, изложби и най-различни забавления за малки и големи.
„Празникът на курорта, минералната вода и Балкана“ се провежда в град Вършец през втората половина на юли. Организират се концерти и кино на открито, изложби и спортни състезания. Чудесна възможност за гостите на града да се насладят на културата и природните богатства на Вършец.
Какво още може да се посети в района?
Привържениците на пещерния туризъм задължително трябва да посетят „Леденика“. Разположена е на около 25 км от Враца и освен изключително красива, около нея има развлекателен парк, подходящ за посещения с малки деца и организиране на пикник.
Историческият музей на Враца е друга интересно място за посещение. Включва богата експозиция от археологически находки, етнографски експонати и произведения за изкуството от този край. Освен това в музея е изложена част от най-голямото тракийско сребърно съкровище – Рогозенското.
Едва на няколко километра от пещерата с дървото се намира друг природен феномен – каньонът на село Ботуня в местността Сопово. Той е формиран от р. Ботуня, която прорязва варовиковите скали и създава впечатляващи дълбоки клисури, скални ниши и други карстови форми.
Споменавайки клисурите, няма как да се пропусне Клисурският манастир. Той се намира на 30 км от пещерата и предлага спокойствие и уединение сред красивата природа.