Отдавна не ми се беше случвало да пиша статии за пътешествия в този блог, защото публикувам голяма част от тях в новия ни проект „Къде така“. Но реших да ви споделя тук за магичните местенца в западните Родопи, които посетихме в началото на февруари, а именно прословутите селца Ковачевица и Лещен.
Бяхме планирали още преди много време да ги посетим някой ден, а той настъпи по време на ски почивката ни в Банско.
Ковачевица
Пътят до Ковачевица ни отне около час, заради многото завои и по-тесни участъци след село Гърмен, но пътувахме сравнително спокойно.
Още щом пристигнахме, веднага бяхме погълнати от невероятната красота и спокойствие на това село. Най-популярното за него са автентичните къщи направени от недялани камъни, надвиснали над калдъръмените улици. Те са дело на майсторите от Ковачевишката-строителна школа, при които има строга дисциплина по отношение на изграждането и функционалността на стаите. Разхождайки се по уличките ще забележите, че всички къщи си приличат като само при по-високите, тези над два етажа, се откриват дървени потони, при ниските се използват само камъни и размекната пръст.
Ковачевица е било важно средище в миналото, с богата история и културно значение. Откритите находки в региона разказват, че тук е преминавал античен път свързващ Никополис ад Нестум и Филипопол.
В културно отношение, селото има важно значение за целия окръг, благодарение на създаденото килийно училище, което е първото за този регион. Беше интересно да го видим, което си стана на чиста случайност. Спряхме да се полюбуваме на вратата на близката черква и забелязахме в дясно от нея входа към килийното училище. За съжаление бяхме там в средата на зимата и нито черквата работеше, нито имаше кой да попитаме за килийното училище.
Много исках да посетим някоя кръчма, където да опитаме нещо за хапване, тъй като селото е популярна туристическа дестинация и има много къщи за гости с механи, но времето и създалата се пандемична ситуация не ни позволиха. Не успяхме и да поговорим с местни хора, защото те най-вероятно бяха сгушени край огнищата в уютните си домове.
Селото е обявено за исторически и архитектурен резерват през далечната 1977 година. Пълната история можете да прочетете в тази статия.
След разходката ни в Ковачевица се отправихме към село Лещен.
Лещен
Неговата архитектура е много подобна на тази на Ковачевица, тъй като къщите са съградени от майсторите на Ковачевишката-строителна школа. То е малко по-комерсиалното от двете селца, по целия южен склон е пълно с реставрирани къщи за гости и хотели, чиито външен вид не е толкова автентичен, както на тези в Ковачевица.
Лещен в миналото е бил важен търговски център с население около 500 души, а днес са регистрирани едва 10 души, но селото все още се усеща живо, заради интереса от страна на туристите.
Най-известната атракция в селото е т.нар. „Глинена къща“, която няма историческа ценност, но е уникална в архитектурно отношение. Наподобява на къщичката на Фред Флинстоун. За съжаление ние нямахме много време да се разходим из целия Лещен, тъй като вече се смрачаваше и не успяхме да я намерим. Но видяхме църквата „Света Параскева“, която беше отворена за посещение, открихме и арт галерията, но не успяхме да я разгледаме, защото беше късно и не работеше.
Може би в Лещен най-много ни впечатли гледката, която се открива към Пирин планина. Тя буквално ни остави без дъх.
Повече за Лещен можете да прочетете тук
В края на разходката ни бяхме супер гладни и на чиста случайност попитахме хората от близкия хотел дали предлагат нещо за хапване набързо в тази ситуация и дали могат да ни нагостят и нахранят. Те с отворено сърце ни приеха и се насладихме на изключително вкусни ястия, сред които местните специалитети родопски клин, родопски пататник, гювече по родопски и месни деликатеси.
Като цяло си изкарахме много приятно и се радвам, че имахме възможността да посетим невероятно красивите Ковачевица и Лещен, въпреки сивото зимно време. Надявам се, че ще успеем някой ден да го посетим и в средата на пролетта, защото тогава съм сигурна, че ще бъде още по-приказно.
Какво друго да видим в региона?
📍 Тъмната гора край Ковачевицa
📍 Mестността „Сини вир“
📍 Водопад „Буков дол“
📍 Скалните образувания „Козият камък“ и „Черната скала“
📍 СПА в село Огняново